MANİSA İL MEM ARGE

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY´u Anma Programı

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY´u Anma Programı

12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif’i anma programı Şehitler Ortaokulu tarafından Kültür Sitesi Lale Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Can, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Necmettin Okumuş, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, CHP İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şaver Yüksel, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.  Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Necmettin Okumuş, Mehmet Akif Ersoy’un neden İstiklal Marşı’nı yazdığını anlatarak, İstiklal Marşı’nın eşsiz bir eser olduğunu dile getirdi. Açılan yarışmaya 720 eser katılmasına rağmen Mehmet Akif Ersoy’un para ödülü sebebiyle yarışmaya bir türlü katılmaması üzerine Mustafa Kemal Atatürk’ün Akif’in yakın arkadaşlarını devreye soktuğunu anlattı. Akif’in tam bir vatan sevdalısı olduğunu belirten Okumuş, Çanakkale ve Sarıkamış’ta yazdığı şiirlerle askere güç veren Akif’in en iyi arkadaşlarından birisinin Neyzen Tevfik olduğunu belirterek, “Akif’in en iyi arkadaşlarından biri Neyzen Tevfik’tir. Ney derslerini Neyzen Tevfik’ten almıştır.  Peki, vatan ne demek? Şuan üstüne bastığımız bu toprak parçası, kara toprak mı? Veya sınıflarda haritalarda sınırları çizilmiş o coğrafya parçası mı? Değil, eğer toprak kanla yoğrulmuşsa ve bedeli canla ödenmişse onun adı artık vatandır” dedi.

İstiklal Marşı’nın hangi duygu ve ruh haliyle yazıldığını kıta kıta, mısra mısra anlatan Okumuş, “Şiirin ilk bölümünü Akif cepheye yazar. Akif, cephedeki askere diyor ki, ‘Geriye bir dön bak. Eğer bu Anadolu coğrafyasında bir evin coğrafyası tütüyorsa korkma! Bu Osmanlı’dan geriye kalan Anadolu topraklarında bir tane de ev kalmışsa korkma’ diyor. Bu millet arkandadır sakın ha korkma!” ifadelerini kullandı. Mehmet Akif’in “ Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” sözleriyle konuşmasını bitirdi. 
Programda Şehitler Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin okuduğu İstiklal Marşı ve öğrencilerin hazırladığı oratoryo dikkat çekti.

 

13-03-201813-03-201813-03-201813-03-2018

1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No19 Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binası Şehzadeler / MANİSA - 0 236 232 15 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.