MANİSA İL MEM ARGE

Harçlıklarından Biriktirerek Yetim Kardeşlerine Sahip Çıktılar

Harçlıklarından Biriktirerek Yetim Kardeşlerine Sahip Çıktılar

           Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi koordinatörlüğünde, üç yıldır devam eden “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında da çeşitli etkinliklerle devam ediyor.  Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 100 lira ile Türkiye veya Dünya´nın bir başka ülkesinde anne ve babasını kaybetmiş yetim kardeşlerinin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma gibi temel ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyorlar.

           Projeye destek veren Manisa  Yunusemre  Şehit Fatih Kalu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri  ailelerinin kendilerine verdikleri okul harçlıklarını sınıflarındaki kumbaralara atarak bu proje aracılığıyla yetim kardeşlerine ulaşmayı amaçladıklarını söyleyerek doldurdukları kumbaraları teslim ettiler.

           Dünya´da  200 milyondan fazla yetim sokaklarda yaşıyor. Her gün yaklaşık 10 bin çocuk yetim kalıyor, 6 bin çocuk organ mafyası tarafından kaçırılıyor. Yılda 2,5 milyon çocuk satılıyor. 300 bin çocuk savaşmaya zorlanıyor. Sadece Afrika’da günde 6 bine yakın çocuk yetim kalmakta, şu anda bu saatlerde bile binlerce çocuk bu kaderi paylaşmaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV);‘Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır’ buyurmuştur. Başka bir hadisinde ise; "yetimi himaye eden kimse ile cennette komşu olacağım" buyurarak bizlere müjde vermiştir.

          2013 yılında başlayan ve Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim-Bir-Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığının destek verdiği kampanya vesilesiyle 8 bin 81 kurumdaki 1 milyondan fazla iyiliksever öğrenci, 2017 itibariyle Türkiye ve dünya genelinde 20 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlendi.

            "Yetim Gülerse Dünya Güler” sloganıyla yola çıkan İHH; Diyanet İşleri Başkanlığı, Eğitim Bir-Sen ve  Milli Eğitim Bakanlığı´nın  destek verdiği bu projelerle Orta Doğu’dan Uzak Doğu’ya, Kafkaslar’dan Latin Amerika’ya, Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar 56 ülkede, 85 bini aşkın yetimi himaye etmekte ve 800 bini aşkın çocuğa ise dönemsel destek vermektedir.

1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No19 Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binası Şehzadeler / MANİSA - 0 236 232 15 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.