MANİSA İL MEM ARGE

İDARECİ VE ÖĞRETMENLERİMİZE STRATEJİK PLANLAMA VE YÖNETİM KURSU

İDARECİ VE ÖĞRETMENLERİMİZE STRATEJİK PLANLAMA VE YÖNETİM KURSU

  Manisa İl Milli Eğitim  Müdürlüğü Ar-Ge Birimi olarak öğretmen ve idarecilerimize yönelik 14-18 Kasım 2016 tarihleri arasında toplamda 30 saatlik Stratejik Planlama Kursu planlanmıştır. İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen Stratejik Planlama Kursuna öğretmen ve idarecilerden oluşan toplam 33 kursiyer katıldı.

 

   Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Necmettin OKUMUŞ verdiği bilgide; ”Bilindiği üzere 2015 – 2019 yıllarını kapsayan II. Stratejik Planımız Hazırlık Çalışmaları neticesinde Müdürlüğümüz Stratejik Planı oluşturulmuştur. Çalışmalarda, kurumumuzun mevcut durumu analiz edilmiş, 2015-2019 Stratejik Planımıza yön verecek bilgi ve belgeler derlenmiştir. Bunu yaparken de tüm kurum ve okullarımızın katılımıyla ‘’Neredeyiz ve Nereye Ulaşmak İstiyoruz? ‘’ sorularına,  en doğru cevaplar verilmeye çalışılmıştır. Hızlı gelişen ve değişen bir dünyada değişim ve yenilikler hayatın bir parçası haline gelmiştir. Örgütlerde yönetim fonksiyonları altı başlık altında incelenmektedir. Bunlar; planlama, örgütleme, kumanda ve liderlik, koordinasyon, kontrol, yetiştirme ve geliştirmedir. Bunların başında ise planlama gelmektedir. Çünkü her faaliyet önce dikkatli bir şekilde yapılacak planlama ile başlamaktadır. Çağımızda hızla gelişen bilim ve teknolojiyle birlikte yönetim anlayışı da değişmiştir. Planlı bir yönetim anlayışına uygun olarak gayemiz, amaç ve hedeflerini belirleyip bu doğrultuda faaliyetlerini sürdürerek büyümektir. Ülkemizde de 2003 yılında yürürlüğe giren 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile tüm kamu kurumlarına stratejik planlama yapma zorunluluğu getirilmiştir. Stratejik planlama bir kurumdaki ortakların geleceklerini hayal etmeleri ve bu geleceğe ulaşmak için gerekli olan işlem ve uygulamaları kapsayan bir süreçtir. Stratejik plan ile kurum gelecekte neler yapacağına karar verir ve önceliklerini belirleyebilir. Stratejik planlama ilerlemeyi kolaylaştıran, amaçlara ulaşmada yol gösterici bir role sahiptir. Çünkü ortak bir anlayışı yansıtır. Gerçekçi olmakla beraber arzulanan ve başarılabilir bir geleceği ortaya koyar. 260.000 öğrencimizle ve 16.000 eğitim çalışanımızla daha gelişmiş bir Manisa ve daha müreffeh bir Türkiye için el ele verip çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Öğretmen ve idari personelimizin yetkinliklerini artırarak güçlenmesi bütün bu çalışmalar sonucunda gerçekleşmesi sağlanacaktır” dedi.

 


22-11-201622-11-201622-11-2016

 

 

1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No19 Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binası Şehzadeler / MANİSA - 0 236 232 15 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.