MANİSA İL MEM ARGE

“İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor”

“İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor”

Manisa MEM AR-GE Birimince hazırlanan “Türkçemiz Kirlenmesin Projesi” kapsamında yapılan, Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve  Ar-Ge birimi sorumlusu Necmettin Okumuş ve Yunusemre Belediyesi Yunusemre Belediyesi Başkan Yardımcısı İdris Avşar’ın katıldığı “İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor” konulu etkinlikte, öğrenciler Türkçe isimli işyerlerimizi ziyaret edip,"Bu İşyeri Türkçemize Sahip Çıkıyor " kapı levhalarını hediye ettileri. Etkinlik İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yunusemre Belediyesi Yetkililerince yapılan basın açıklaması ile başladı. Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve  Ar-Ge Birimi sorumlusu Necmettin Okumuş;

 

“Bugün dilimiz iyi konuşulup yazılamamaktadır. Türkçemiz her geçen gün biraz daha bozulmakta ve cümle bozukluklarına hemen herkesin konuşmasında rastlanmaktadır. Dilimize karşı kayıtsızlık ve özenti, maalesef iş adamlarımızı ve esnafımızı da etkilediğinden üretilen mal ve ürünlerin isimlerinde, ticari unvan ve adlarda yabancılaşma süratle artmaktadır. Yunusemre Belediyesi ile birlikte dilin kirliliğini önlemek açısından böyle bir proje başlattık. Buradaki amacımız işyerlerinde yabancı kelime kullanma hastalığını yok etmektir”dedi.Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı İdris Avşar ise, "Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge biriminin hazırlamış olduğu projeye belediye olarak destek veriyoruz. Esnaflarımızın işyerlerinin isimlerinin Türkçe olmasını istiyoruz. Türkçe ne kadar kullanılırsa bu topraklara daha faydalı olacağına inanıyoruz" diye konuştu.
Dilimizin gelişmesi ve korunması için, öğrencilerimizden başlayarak toplumun tüm kesimlerinde dilimizi doğru kullanma alışkanlığını kazandırmak amacıyla; 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Müdürlüğümüz Ar-Ge Birimince uygulanmaya başlayan  “Türkçemiz Kirlenmesin Projesi” kapsamında, Yunusemre İlçesi Şeyh Fenari Camii Önündeki alanda Polinas Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi  Öğrencilerinin ve Yunusemre Belediyesi Zabıta Ekiplerinin katılımıyla “İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor” konulu etkinlik , Şeyh Fenari Camii önünden Karaköy Şehit Öztürk Polis Merkezi’ne kadar Türkçe isimli işyerleri ziyaret edilerek ‘’Bu İşyeri Türkçemize Sahip Çıkıyor’’kapı levhaları hediye edildi.

13-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-201713-04-2017

 

1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No19 Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binası Şehzadeler / MANİSA - 0 236 232 15 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.