MANİSA İL MEM ARGE

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Manisa´da

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Manisa´da

                    Millî Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, milletvekilleri, iş insanları, hayırseverler, muhtarlar ve STK temsilcileriyle Manisa´da bir araya geldi ve 2023 eğitim vizyonu kapsamında illere ziyaretler gerçekleştirip sahadaki paydaşlarla görüşüp istişareler yapıp, eğitimle ilgili konuları geliştirmek istediklerini söyledi. 

            Bakanımız Ziya Selçuk; Özel Manisa Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ne (MOSTEM) gerçekleştirdiği ziyaret ile okuldaki derslikleri ve atölyeleri inceledi, çalışmalarla ilgili idarecilerden, öğretmenlerden ve öğrencilerden bilgi aldı. Sonrasında ise “Ziya Öğretmenle Buluşma” programı kapsamında eğitim yöneticileriyle ve öğretmenlerle bir araya geldi. Program öncesi, Manisa Valiliği tarafından il genelinde uygulanan Kodla(Ma)nisa Projesi kapsamında üretilerek burada sergilenen eserleri inceleyen Bakan Selçuk, projede yer alan öğretmen ve öğrencileri tebrik etti. Bakan Selçuk, daha sonra Kültür Merkezi’ndeki Lale Salonu’na geçerek il ve ilçe milli eğitim müdürleri,müdür yardımcıları, şube müdürleri,okul müdürleri ve öğretmenlerin katıldığı toplantıda öğretmenlerimizle tecrübelerini paylaştı.

            Bakan Selçuk, Türkiye´de eğitimde pek çok başarılı adımlar atıldığına dikkati çekerek, "2003´te Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı iken keşke elimizde şu imkânlar da olsa dediğimiz her şeye bugün sahibiz. Eğitim sistemimiz kötüydü, şimdi biz çok güzel işler yapıyoruz demek doğru değil. Geçmişte emeği geçen herkese şükran borçluyuz. Geçmişle kavga ederek eskiden yapılanları gerekli gereksiz eleştirmememiz gerekiyor." diye konuştu. 

           Dünyada yaşanan gelişmelerin eğitimin yönünü bambaşka bir yöne çevirdiğine işaret eden Selçuk, "2040´a gelindiğinde dünya tarihinde hiç karşılaşılmadık bir kırılma bizi bekliyor, bambaşka bir dünya geliyor. Bugün okula başlayan çocuklar dâhil dünyadaki herkesin bu tarihlerde büyük bir tıkanma yaşayacağını düşünüyorum. Çünkü o tarihlerde bugünkü işlerin yüzde 70´ini robotların yapacağı öngörülüyor. İnsanlara yazılım yüklenecek bir yönteme gidiyoruz. Yani dijital olanın fiziksel ve biyolojik olanla bir bedende buluşacağını biliyoruz. Dünyanın gittiği yeri iyi sorgulamamız gerekiyor." ifadelerini kullandı. 

         Sınav üzerine kurulu sistemi düzenlenmesi gerektiğini aktaran Selçuk, şöyle devam etti: "Biz bunu düzenleyemezsek önümüzde büyük problemler var. Şunu demek istiyorum, biz çocuklarımızın hayatını, çocukluğunu ergenliğini bir sınav üzerine yazıyoruz. Şimdi şöyle bakıyoruz, eğer biz okullarımız arasındaki imkân ve öğrenme kabiliyetleri arasındaki farkı azaltmazsak sınavın baskısı azalmaz.  Sınav baskısının azalması için okullar arasındaki farkı azaltmamız gerek. Bu Manisa´nın ödevidir. Manisa imkânı en iyi olan okulla en kısıtlı okul arasındaki farkı azaltacak." 

          Eğitimin merkezinde öğretmenler olduğunu hatırlatan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Asıl olan öğretmendir, öğretmene yatırım yapmaktır. Bu yüzden merkezde öğretmen var, onu güçlendirmemiz itibarına itibar katmamız lazım. Tüm bunlar inşallah bu süreç içerisinde meslek kanunlarını yaparak, bazı özlük haklarını iyileştirerek yapabiliriz. Hepsini planladık anlaşmalarını protokolleri imzaladık, sektörlerle çalışmaları yaptık. Ve iş başladı tekerlek dönüyor ve büyük bir ivme ile dönecek."

          Son olarak öğretmenleri de dinleyen Bakan Selçuk, program sonunda katılımcılarla öz çekim yaptı. Bakan Selçuk, kendisine hediye edilen tabloyu katılımcılardan en kıdemli öğretmen olan Semra Güven’e hediye etti

18-02-201918-02-201918-02-2019

1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No19 Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binası Şehzadeler / MANİSA - 0 236 232 15 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.