MANİSA İL MEM ARGE

Öğrenciler AB yi Öğreniyor Projesi Kapsamında düzenlenen Türkiye ve AB Ortak Değerleri konulu Uluslararası Konferans

Öğrenciler AB yi Öğreniyor Projesi Kapsamında düzenlenen  Türkiye ve AB Ortak Değerleri konulu Uluslararası Konferans

"Öğrenciler AB yi Öğreniyor" Projesi Kapsamında düzenlenen " Türkiye ve AB Ortak Değerleri" konulu Uluslararası Konferans 16.12.2015 tarihinde Ankara Hilton Otelinde başladı. Konferansın açılış konuşmalarını Proje Takım Lideri Williem H. KOLTHOF, MEB AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ziya YEDİYILDIZ, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkan V. Emine DÖĞER ve Büyükelçi, AB Delegasyonu Başkanı Hansjörg HABER yaptı.

Ardından Sayın Bakanımız Nabi AVCI kendisinden önce söz alan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber´in konuşmasında sürecin sonunda Avrupa ve Türkiye olarak nihai kararını vereceği yönündeki sözlerini hatırlatarak, "Doğru, sonunda bir karar vereceğiz. İşte o kararı değerlendirirken, Kavafis´in bu mısraları da bize yol gösterecek" açıklamasını yaptı.  Sayın Bakanımız,projenin geçen yılki açılış toplantısında Konstantinos Kavafis´in İthaka şiirinden alıntılar yaptığını anımsatarak, “İthaka” şiirini okudu.  

İthaka  

“İthaka´ya doğru yola çıktığın zaman, dile ki uzun sürsün yolculuğun, serüven dolu, bilgi dolu olsun.

Ne lestrigonlardan kork, ne kikloplardan, ne de öfkeli Poseidon´dan.

Bunların hiçbiri çıkmaz karşına, düşlerin yüceyse, gövdeni ve ruhunu ince bir heyecan sarmışsa eğer.

Ne Lestrigonlara rastlarsın, ne Kikloplara, ne azgın Poseidon´a, onları sen kendi ruhunda taşımadıkça, kendi ruhun onları dikmedikçe karşına.  

Dile ki uzun sürsün yolun.

Nice yaz sabahları olsun, eşsiz bir sevinç ve mutluluk içinde önceden hiç görmediğin limanlara girdiğin!

Durup Fenike´nin çarşılarında eşi benzeri olmayan mallar al, sedefle mercan, abanozla kehribar, ve her türlü başdöndürücü kokular;

bu başdöndürücü kokulardan al alabildiğin kadar; nice Mısır şehirlerine uğra, ne öğrenebilirsen öğrenmeye bak bilgelerinden.  

Hiç aklından çıkarma İthaka´yı.

Oraya varmak senin başlıca yazgın.

Ama yolculuğu tez bitirmeye kalkma sakın.

Varsın yıllarca sürsün, daha iyi; sonundakocamış biri olarak demir at adana, yol boyunca kazandığın bunca şeylerle zengin, İthaka´nın sana zenginlik vermesini ummadan.

Sana bu güzel yolculuğu verdi İthaka.

O olmasa, yola hiç çıkmayacaktın.

Ama sana verecek bir şeyi yok bundan başka.  

Onu yoksul buluyorsan, aldanmış sanma kendini.

Geçtiğin bunca deneyden sonra öyle bilgeleştin ki, Artık elbet biliyorsundur ne anlama geldiğini İthakaların.”   

Sayın Bakanımız, İthaka şiirini okuyarak konuşmasını tamamladı. Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz adına İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Necmettin OKUMUŞ ve Ar-Ge Birim Koordinatörümüz Samet NALBANTOĞLU katılım sağladı.


18-12-2015


1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No19 Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binası Şehzadeler / MANİSA - 0 236 232 15 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.