MANİSA İL MEM ARGE

Proje Hazırlama Teknikleri Kursu Düzenledik...

Proje Hazırlama Teknikleri Kursu Düzenledik...

Manisa MEM AR-GE Birimince, eğitimcilere yönelik “Proje Hazırlama Teknikleri Kursu” Mahalli Hizmetiçi Eğitim Faaliyeti düzenlendi.03 Ekim 2016 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binasında başlayan Eğitim Faaliyetine 20 eğitimci katıldı. Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necmettin OKUMUŞ;  

“Türkiye ‘de proje kültürü yeterince yaygın değildir. “Hangi kuruma başvursak karşımıza konuyla ilgili bir projemizin olup olmadığı sorulmaktadır. “KOSGEB, AB, TÜBİTAK, KALKINMA AJANSLARI vs.”Maalesef toplum olarak, proje yapma becerimiz yeterince gelişmemiştir. Proje deyince hep başkalarının yardımına ihtiyaç duyarız, oysa proje hazırlamak, yapmak ve yazmak zor değildir. Proje kültürünü toplumun bütün katmanlarına yaymak için, ilköğretimde, Milli Eğitim Bakanlığının ‘Bu Benim Eserim’,   ortaöğretimde TÜBİTAK’ın  ‘Araştırma ve Enerji Verimliliği’ proje yarışmaları yaptığını, bu yarışmaların temel amaçlarından biri, genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak  etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik etmektir. Proje yapmanın öğrencilere sağladığı faydalardan en önemlisi, farklı derslerde öğretilen yetenek ve bilgiler, proje yapılırken kullanılır. Proje tamamlandığı anda içinde okuma, yazma, gramer, matematik, istatistik, etik, mantık, kritik düşünce, bilgisayar, programlama, grafik çizme, bilimsel yöntem, teknik veya özel alanları kendi kendine öğrenme,  sergiye çağrıldığında jüri önünde savunma ve halka açık anlatım gibi unsurları barındırır.

 

Öğrencilerin kendi kendine öğrenmesini, mevcut bilgi havuzundan ihtiyaç duyduğu bilgiyi bulmasını, heyecan verici yeni bir olguyu keşfetmesini, ihtiyaç duyduğu aletleri belirlemesini, seçmesini ve kullanmasını sağlayan belki de tek eğitimsel faaliyettir. Projelerini tamamladıkları zaman öğrenciler kendine güvenen, yetenekli, kariyer hedefi olan, hazırlıklı, disiplinli ve isteklendirmeye sahip genç liderler haline gelirler. Hayatta karşılaşacakları her soruna proje mantığı ile yaklaşmayı ve sonuçlandırmayı öğrenmiş olurlar. Artık onlar için hiç bir sorun aşılmaz, çözülmez değildir. Üniversite yıllarına ve hayata hazırlıklı hale gelirler. Proje araştırması sadece bir uygulama değil, kendi kendini doğrulayan ve heyecan verici bir faaliyettir. Çünkü o az bilinen veya bilinmeyen bilgilerin keşfini içerir. Öğrencilerde olmayan veya az olan, kişisel önem duygusunu geliştirir. Proje genellikle bilimsel sorularla veya öğrencilerin ilgisinin olduğu alanlarla ilgilidir. Proje çalışması öğrencilerin soruları, dış etkilerden bağımsız olarak resmi, sınanabilir, çözülebilir problemlere dönüştürmelerini sağlar.

10-10-201610-10-201610-10-2016

  

 

 

 1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No19 Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binası Şehzadeler / MANİSA - 0 236 232 15 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.