MANİSA İL MEM ARGE

"İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor Yarışması" Ödül Töreni

"İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor Yarışması" Ödül Töreni

Manisa MEM AR-GE Birimince hazırlanıp yürütülen, 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılında okullarımızda uygulanan"Türkçemiz Kirlenmesin Projesi" kapsamında; Yunusemre Belediyesi desteğiyle düzenlenen" İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor Yarışması" düzenlendi. Yapılan değerlendirme sonucunda dereceye giren esnaflar ödüllendirildi.

2015-2016 Eğitim Ve Öğretim Yılında Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimince hazırlanan ve koordine edilen Türkçemiz Kirlenmesin Projesi il genelinde Şehzadeler,Yunusemre ve Demirci İlçelerinde pilot olarak uygulanmıştır. 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılında ise 17 ilçede okullarımızda uygulanmıştır. Türkçemizi, yabancı dillerin ve teknoloji dilinin olumsuz etkilerinden korumak, yeni kuşaklar ve toplum tarafından doğru kullanılmasını sağlamak amacıyla, okul ve kurumlarımızda konu hakkında farkındalık oluşturulmuştur.

        İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Recep DERNEKBAŞ yağtığı açıklamada; “Proje kapsamında okul ve kurumlarımızda  ‘’Türkçemiz Kirlenmesin’’ isimli ‘’Tiyatro Gösterileri’’,’’Bilinçli Türkçe kullanımı’’ ile ilgili uzman seminerleri, münazara yarışmaları, Türkçesi varken yerine kullanılan yabancı kelimelerin sergilendiği okul afişleri, Öğrenciler tarafından ‘’Sokaktaki Türkçe’’ adı altında röportajlar, Okullarımızda sözcüklerin doğru Türkçe yazımı nasıl yazılır nasıl yazılmaz panoları oluşturuldu. Okullarımızın Web sitelerinde yapılan çalışmalar yayınlandı. E-Twining kapsamında yabancı öğrencilere Türkçe kelime öğretilmesi çalışması yapıldı. Türkçeyi doğru ve etkin kullanabilmek için afiş,şiir,slogan,hikaye ve mektup yazma yarışmaları yapıldı. Çalışmalarımız devam ederken Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Dilimiz Kimliğimizdir’ başlığı ile ilan ettiği ‘’2017  Türk Dili Yılı’’ projemizin yürütülmesinde amaçladığımız duyarlılığımıza ayrı bir önem kazandırmıştır.

            Projemizin hedeflerinden biri olan işyeri isimlerindeki yabancılaşmanın önüne geçilebilmek amacıyla Yunusemre Belediye Yetkilileriyle görüşülerek, Projemizin bir faaliyeti olarak Yunusemre Belediyesinin paydaşlığında ‘’İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor’’ yarışması düzenlenmiştir. Yarışma ile  Türkçe isim kullanan işyerlerinin sayısı arttırmak, İşyerlerimizin Türkçemize sahip çıkarak üretilen mal ve hizmetlerde, mağaza ve işletmelerin isimlerinde yaşanan yabancı isim artışının azalmasına vesile olması hedeflenmiştir.

 

Bu kapsamda 01.01.2016 tarihinden 14.06.2017 tarihine kadar işyeri açmış ve daha önce işyerini açmış olmasına rağmen işyeri ismini Türkçe bir isimle değiştirmek isteyen işletmelerin müracaatları incelenmiş ve yapılan değerlendirme sonucunda dereceye girenler ödüllendirilmiştir. Yunusemre Belediyesinin katkılarıyla 1. Olan işletmeye Televizyon,2. Olan işletmeye çay-kahve makinası, 3. Olan işletmeye su sebili ödül olarak verilmiştir. Yunusemre Belediyesine ‘’Türkçemiz Kirlenmesin’’ projemize vermiş olduğu katkılarından ve göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

19-06-201719-06-201719-06-201719-06-2017

1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No19 Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binası Şehzadeler / MANİSA - 0 236 232 15 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.