MANİSA İL MEM ARGE

TÜBİTAK 13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması

TÜBİTAK 13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması

 

 

TÜBİTAK, Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca bu yıl 13.si düzenlenen 2019 Yılı TÜBİTAK Ortaokullar Arası Araştırma Projeleri Yarışması’na İzmir Bölgesi’nden 893 proje başvurmuş ve İzmir Bölge Sergisinde ilk 100 proje sergilenmiştir. Ege Bölge Sergisinde öğrencilerimizin başarısıyla müdürlüğümüze bağlı Manisa Bilim Ve Sanat Merkezi olarak ilk 100’de 3 projeyle  yer almıştır. 

İlimizde Müdürlüğümüze bağlı okul ve kurumlarımıza Mart 2017 tarih itibariyle Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR GE Birimi koordinatörlüğünde yapılan TÜBİTAK ORTAOKUL VE LİSELER ARASI YARIŞMA VE TÜBİTAK 4000’Lİ KODLAR  seminerleri ve eğitim programlarıyla  700 civarında idareci ve 2000’den fazla öğretmene bilgilendirme yapılmıştır . TÜBİTAK ile ilgili çalışmalarımızın neticesinde ilimizdeki okul ve kurumların genel olarak TÜBİTAK PROJELERİNE ilgi ve  başvuru oranlarında artış olduğu görülmüştür.

TÜBİTAK Ortaokullar Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız ve AR GE Birimi yöneticimiz sayın Necmettin Okumuş “Bizler TÜBİTAK ve diğer projeleri destekleyen kurumların bu tarz yarışmalarında öğrencilerimizin temel bilimler, sosyal bilimler ve bu alanlarda çalışmalar yapmasına teşvik etmek araştırma ve geliştirme odaklı becerilerini geliştirmelerini amaçlamaktayız. Her bilgi her proje ve her fikir değerlidir. İnsan oğlunun bir sonraki evriminde neye benzeyeceğini bilemiyoruz ama veriyi analiz etme yeteneği mutlaka çok güzel olacaktır ve bu yeteneğini kullananlar dünyanın hakimi, dünyayı yöneten ülkeler, gruplar, şirketler olacaklardır.” dedi.

Programda konuşmasına devam eden Sayın Okumuş “600 yıl boyunca dünyaya; bilme ilme ve fene önem vererek adaletle, merhametle hükmederek bu günlere geldik. 1900 yıllara geldikten sonra bir duraksama yaşasak da son 10 20 yılda biz tekrar bilimde fende kendi üretimimiz, kendi fikirlerimizi öne koyarak tekrar dünyada teklif verme konumuna gelmiş bulunmaktayız. Bu da sizlerin yapacağınız bundan sonra da bizlerin, TÜBİTAK’ın ve diğer kurumların destekleyeceği projelerle inşallah daha iyi seviyelere yükselecek ve geçmişte  olduğu gibi bugünde dünyaya yön veren kadim coğrafyanın insanları olarak sizler; gelecekte tekrar teklifleri sunan, tekliflere açık, adaletli, merhametli, ilimde, fende ilerlemiş bir coğrafyanın insanları olarak bu projelerle yer alacaksınız.” diyerek konuşmasına ekledi.

 “Umudum ve ümidim odur ki, görünen odur ki sizler onu yapabilecek güçtesiniz. Biz Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu yolda elimizden gelen ne desteğimiz varsa, öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve kurumlarımıza bu desteği sağlamaktayız ve sağlamaya devam edeceğiz. Projeye katılan tüm kurumlara, öğrencilerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ve hepinize saygılar sunuyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi. Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

Danışman öğretmenliğini Fen Bilgisi Öğretmeni Selman ÜLKER’ in yaptığı, 5. Sınıf öğrencileri YASİN ÇOBAN ve FEYZİ TAYLAN OK adlı öğrencilerimizin projesi “ASİT YAĞMURLARINDAN KORUNMA SİSTEMİ” ve Danışman öğretmenliğini Fizik öğretmeni Metin DERİNKAYA’ nın yaptığı, 6. Sınıf öğrencileri ZEYNEP ÇEŞMECİ ve MELİKE SUDE KALIPÇI adlı öğrencilerimizin projesi “ÖZKÜTLEMETRE ” ile  893 proje arasından sıyrılarak İzmir Bölgesinde teknoloji tasarım  ve fizik alanlarında 2 ayrı  projeyle 3.lük ödülü kazanma başarısı gösterdiler.               

Danışman öğretmenliğini Fen Bilgisi Öğretmeni Selman ÜLKER’ in yaptığı,  RIFAT ARDA BİÇER ve YUSUF TAMER AKYOL adlı öğrencilerimizin projesi “ELEKTROSTATİK BACA SİSTEMİ” sergiye katılanların büyük beğenisini kazandı.                                                                                

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR GE Birimi olarak hedefimiz; bu özgün projelerle başvuru sayısını arttırmaktır. Yarışmaya katılan tüm gençlerimizi, danışman öğretmenlerimizi ve idarecilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

28-03-201928-03-201929-03-201928-03-201928-03-201928-03-201928-03-2019

1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No19 Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binası Şehzadeler / MANİSA - 0 236 232 15 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.