MANİSA İL MEM ARGE

Türkçe Söz Varlığı Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Türkçe Söz Varlığı Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Türkçe Söz Varlığı Projesi tanıtım toplantısı Manisa ilimizde 27 Şubat 2020 tarihinde yapıldı. Toplantıya Bakanlığımız tarafından ilimizden seçkisiz (random) olarak atanan 8 ilkokul, 9 ortaokul ve 13 lisemizin okul müdürleri, sınıf öğretmenleri, Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri katıldı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıs ve AR-GE Birimi Yöneticisi Necmettin OKUMUŞ tarafından açılış konuşması yapılarak proje hakkında bilgi verildi. Daha sonra AR-GE Birimi öğretmenlerinden Özden KABAK tarafından TSVP sunumu yapıldı.

Türkçe Söz Varlığı Projesi (TSVP) ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde eğitim gören 2-12. sınıf öğrencilerinin yazı dilline dayalı önemli bir araştırmadır. Proje sonunda Türkçe söz varlığı ile araştırmalar yapmak isteyen yönetici, öğretmen, ebeveyn ve araştırmacıların hizmetine sunulacak bir derlem (Corpus) oluşturulacaktır.  TSVP'nin amacı ilk, orta ve lise öğrencilerinin üretici (yazma) dil becerisine dayalı olarak söz varlığını tespit etmek ve öğrenci derlemi oluşturmaktır. İlk aşamada düzey 2 illeri Merkez İlçelerde bulunan okullar örnekleme dâhil edilmiştir. Projede yer alacak okullar İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması düzey 2 illerinden Bakanlığımız tarafından belirlenen okullar, Bakanlığımız Proje Ekibi tarafından ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinden seçkisiz (random) olarak atanmıştır. 

28-02-202028-02-202028-02-2020

1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No19 Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binası Şehzadeler / MANİSA - 0 236 232 15 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.