MANİSA İL MEM ARGE

TÜRKÇE SÖZ VARLIĞI PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

TÜRKÇE SÖZ VARLIĞI PROJESİ TOPLANTISI YAPILDI

     Türkçe Söz Varlığı Projesi Milli Eğitim Bakanlığı ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülmekte olup seçkisiz olarak belirlenen 26 pilot ilde uygulanmaya başlanmış olup Söz varlığı; (kelime hazinesi, kelime dağarcığı,) bir dildeki kelimelerin bütünü olarak tanımlanır.   Ancak söz varlığı yalnızca tek tek kelimelerin toplamı demek değildir.

     Söz varlığı kelimeler, kelimeler arasındaki anlam ilişkileri; deyimler, kalıp sözler, kalıplaşmış sözler, yabancı kelimeler, atasözleri, deyimler ve çeşitli anlatım kalıplarından oluşur. TSVP ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde eğitim gören 2.-12. sınıf öğrencilerinin yazı diline dayalı önemli bir araştırmadır.İlk, orta ve lise öğrencilerinin üretici (yazma) dil becerisine dayalı olarak söz varlığını tespit etmek ve öğrenci derlemi oluşturmaktır.

     Manisa ilinden Merkez ilçelerden seçkisiz yöntemle ilkokul ortaokul ve lise kademelerinde 9 okul belirlenmiş olup belirlenen okulların 2./12. Kademelerinde eğitim gören öğrencilerinin yazma dilinde en fazla kullandığı kelimeler derlenerek bir derlem oluşturulacaktır. Bu kapsamda 18 Mayıs 2021 tarihinde projeye katılan okullarımızın idareci ve öğretmenleri ile çevirim içi bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz, Şube Müdürümüz ve Proje İl Koordinatörü MCBÜ EĞİTİM FAK. /TÜRKÇE ve SOSYAL BİLİMLER EĞİTİMİ BÖLÜMÜ/TÜRKÇE EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI BÖLÜM BAŞKANI DOÇ. DR CİHAN ÇAKMAK katılım sağladı.

1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No19 Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binası Şehzadeler / MANİSA - 0 236 232 15 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.