MANİSA İL MEM ARGE

Türkçemiz Kirlenmesin Projesi "İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor Yarışması"

Türkçemiz Kirlenmesin Projesi "İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor Yarışması"

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimince hazırlanıp yürütülen “Türkçemiz Kirlenmesin Projesi” kapsamında Yunusemre Belediyesinin destekleriyle “İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor Yarışması” düzenlenmiştir. Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necmettin Okumuş ‘’Bugün dilimiz iyi konuşulup yazılamamaktadır. Türkçemiz her geçen gün biraz daha bozulmakta ve cümle bozukluklarına hemen herkesin konuşmasında rastlanmaktadır. Dilimize karşı kayıtsızlık ve özenti, maalesef iş adamlarımızı ve esnafımızı da etkilediğinden üretilen mal ve ürünlerin isimlerinde, ticari unvan ve adlarda yabancılaşma süratle artmaktadır. Şehirlerimizin cadde ve meydanlarında dolaşıldığı zaman, mağaza ve işletmelerin isimlerinde nasıl bir dil kirliliği yaşadığımız rahatlıkla görülebilmektedir. “Türkçemiz Kirlenmesin’’ Projesi ile Türkçemizi, yabancı dillerin ve teknoloji dilinin olumsuz etkilerinden korumak, yeni kuşaklar ve toplum tarafından doğru kullanılmasını sağlamak amacıyla, okul ve kurumlarımızda konu hakkında farkındalık yaratmak üzere bu projeyi uygulama ihtiyacı doğmuştur. Projeden hareketle toplumun her kesimine duyarlılık kazandırmak, farkındalık oluşturmak, yeni işyeri açan ve açmayı planlayan işyerleri için Türkçe isim kullandırmayı teşvik etmek amaçlı olarak bu yarışma düzenlenmiştir. Böylelikle Türkçe isim kullanan işyerlerinin sayısı artmış olacak, işyerlerimiz Türkçemize sahip çıkarak üretilen mal ve hizmetlerde, mağaza ve işletmelerin isimlerinde yaşanan yabancı isim artışının azalmasına vesile olacaktır” dedi. Bu amaçla faaliyete destek veren Yunusemre Belediyesi Meclis Salonunda Milli Eğitim Müdürü Recep DERNEKBAŞ, Md Yrd Necmettin OKUMUŞ, Yunusemre Belediye Bşk Yrd İdris AVŞAR, Belediye Strateji Geliştirme Md Orhan GÜZEL’in katılımıyla faaliyetin tanıtımı yapıldı.

01.01.2016-15.05.2017 tarihleri arasında açılmış olan Türkçe isimli işletmeler, işyeri ismini 15.05.2017 tarihine kadar Türkçe bir isimle değiştirmek isteyen Yunusemre ilçesi sınırları içindeki işletmeler müracaat edebileceklerdir.

"İşyerlerimiz Türkçemize Sahip Çıkıyor” Yarışmasına başvurular turkcemizkirlenmesin45@gmail.com adresine, Ek-1 tablosu doldurularak gönderilecektir. Yarışma başvuru formuna  Yunusemre Belediyesi internet sitesinden ve zabıta müdürlüğünden, http://manisaarge.meb.gov.tr/internet sitesinden ulaşılabilecektir.

 

Yarışma içeriğine linkten ulaşabilirsiniz..../meb_iys_dosyalar/2017_03/06151611_Yyerlerimiz_TYrkYemize_Sahip_YkYyor_YarYYmasY.pdf

Yarışma Başvuru Formuna linkten ulaşabilirsiniz..

1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No19 Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binası Şehzadeler / MANİSA - 0 236 232 15 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.